Programowanie Treningowe
Metodyka, plany i harmonogramy realizacji predefiniowanych jednostek treningowych w połączeniu z nowoczesnymi systemami do analizy danych w trakcie realizacji zaplanowanych działań
Plany, Programy i Jednostki Treningowe
Profesjonalny plan treningowy jest doskonałym narzędziem do osiągania celów sportowych.
Ćwiczenia realizowane metodycznie i zgodnie z predefiniowanym hamonogramem przynoszą wymierne korzyści. Do podstawowych zaliczyć można przede wszystkim bezpieczeństwo dla organizmu podczas całego procesu trenowania, skrócenie czasu trwania treningu poprzez wyeliminowanie niepotrzebnych przerw i lepszej koncentracji oraz szybsze i skuteczniejsze dochodzenie do założonego celu ćwiczeń.
Cztery elementy planu treningowego:
- jednostka treningowa: najmniejsza cegiełka procesu treningowego.
- mikrocykl: kilka lub kilkanaście jednostek treningowych
- mezocykl: podokres, na który składają się kilka mikrocykli
- makrocykl: okres skupiający mikrocykle i mezocykle w plan treningowy.
Każdy z powyższych elementów rządzi się swoimi prawami, a dopiero połączenie wszystkich w jedność jest gwarantem sukcesów.
Profesjonalnie dobrany plan treningowy zmienia swoje priorytety z upływem czasu.
Zmianie ulega cel ćwiczeń oraz intensywność treningu poprzez zmianę obciążeń, liczby serii i powtórzeń oraz czasu odpoczynku itp.
Początkowo trening może być nastawiony na poprawę siły, później na przyrost masy mięśniowej, na końcu na rzeźbienie mięśni (poprawę definicji mięśni).
Modyfikacja parametrów planu treningowego w trakcie rozwoju sportowca wiąże się z głeboką wiedzą na temat jednostek treningowych, ich analizy i zastosowania w odniesieniu do zagadnień programowania treningowego tj. przygotowanie motoryczne oraz regeneracja potreningowa.